Bedre udnyttelse af cancerapparatur - seminar
24. november 2009, København. Afholdt Danske Regioner i samarbejde med DSI seminar om "Bedre udnyttelse af cancerapparater"
Seminar om resultater af besøg på 7 radiologiske afdelinger i Danmark i forbindelse med Projekt BEDRE Udnyttelse af Cancer Apparatur – et projekt mellem Danske Regioner og Dansk Sundhedsinstitut (DSI).
Formål
Projektets formål er at bidrage til at skabe en bedre anvendelse af eksisterende apparatur til cancerudredning (primært CT) med særligt fokus på mulighed for opgaveglidning og bedre arbejdstilrettelæggelse.
Baggrund
Kræftområdet har været og er meget i fokus. Der er implementeret pakkeforløb, indkøbt apparatur m.m. - for blot at nævne nogle af de centrale initiativer.
Projektets formål er at bidrage til at skabe en bedre anvendelse af eksisterende apparatur til cancerudredning (primært CT) med særligt fokus på mulighed for opgaveglidning og bedre arbejdstilrettelæggelse.
På baggrund af interview med tre nøglepersoner igangsatte Danske Regioner og Dansk Sundhedsinstitut denne undersøgelse, der ved sammenligning af fem danske og to udenlandske sygehuse skal opsamle idéer til bedre udnyttelse af eksisterende apparatur.
Nøglepersonerne vurderede, at en kvalitativ analyse baseret på observationer af hverdagen suppleret med kvalitative interview kan bidrage til inspiration og læring. De tre nøglepersoner vurderede, at en del variation kan forklares af forskelle i patientgrundlag, men det er nøglepersonernes pointe, at det kun gælder en ganske begrænset del. Udfordringen består i at komme bag om de typiske undskyldninger om, at sammenligning er umulig, fordi patientgrundlaget er forskelligt, og få de eksempler på forskelle frem. Forskelle der kan bruges som grundlag for videre lokal udvikling de enkelte steder.
Metode
Undersøgelsen er gennemført ved brug af etnografiske metoder. De fem regioner har udpeget den afdeling i deres region, der skal deltage. En seniorprojektleder har observeret det daglige arbejde ved ct - scannerne i en uge hver på alle fem afdelinger. Herefter er der afholdt to interview. Det ene interview med ledelsen, det andet interview med 3-5 centrale medarbejdere.
Leverancer og publikationer
Leverancer i projektet er to power point præsentationer, der sammenfatter indtrykket fra Danmark – workshop (I) og indtrykket fra udlandet – workshop II, samt en DSI rapport, der formidler projektet som helhed.
Program
Se præsentationer ved klik på titlen.
Resultater og anbefalinger fra projektet (pdf)
Seniorprojektleder, ph.d. Henriette Mabeck, DSI
Tema 1: Ændringer i arbejdstilrettelæggelse
Opstart og afslutning af dagen (pdf)
Radiograf Mette Simonsen, Århus Universitets Sygehus, Nørrebrogade
Fordeling af akutte og planlagte på forskellige scannere (pdf)
Afdelingsradiograf Anita Olesen, Vejle Sygehus
Merarbejde og omfordeling af opgaver mellem ct & almindelig radiologi (pdf)
Ledende overlæge Carsten Sloth, Næstved Sygehus
Tema 2: Betydning af fysiske rammer, IT-støtte og apparatur
Fysiske rammer Udfordringer (pdf)
Chefradiograf Johnny Madelung, Rigshospitalet
IT-støtte hele vejen rundt (pdf)
Afdelingsradiograf Anita Olesen, Vejle Sygehus
Opgradering af ældre apparatur (pdf)
Ledende overlæge Carsten Sloth, Næstved Sygehus
Tema 3: Udfordringer og løsninger relateret til personale og opgaveglidning
Udnyttelse af teknologiske muligheder og telemedicin (følger senere)
Oversygeplejerske Jørn Bols
Omlægning fra radiograf til Social og sundhedsassistent eller kontorpersonale (pdf)
Chefradiograf Johnny Madelung, Rigshospitalet
Muligheder for omlægning fra læge til radiograf (pdf)
Seniorprojektleder, ph.d. Henriette Mabeck, Dansk Sundhedsinstitut
Eksempler på gennemførte handlingsplaner
Næstved (pdf)
Aalborg (pdf)
København (Rigshospitalet) (pdf)
Vejle (pdf)
Århus (Århus Sygehus) (pdf)
Al henvendelse vedr. projektet kan ske til:
Henriette Mabeck
Senior Projektleder, ph.d.
Dir. tlf. +45 35 29 84 34
Mail: hm@dsi.dk
Senest opdateret
24-11-2009
Oprettet 03-03-2010