Ny formand for Danske Regioners sundhedsudvalg
Regionsrådsformand i Region Nordjylland Ulla Astman (S) bliver ny formand for Danske Regioners sundhedsudvalg. Det besluttede Danske Regioners bestyrelse på sit møde den 13. december 2007
Formandsposten i Danske Regioners sundhedsudvalg blev ledig, da tidligere regionsrådsformand i Region Nordjylland Orla Hav blev valgt til Folketinget ved valget den 13. november.
Ulla Astman overtager også Orla Havs post som medlem af bestyrelsen og forretningsudvalget i Danske Regioner.
Ulla Astman er 37 år og har i de seneste ti år siddet først i amtsrådet i Nordjyllands Amt og senest i regionsrådet i Region Nordjylland. Begge steder har hun siddet i sundhedsudvalget, og hun har derfor et indgående kendskab til sundhedspolitikken.
Ulla Astman har været politisk aktiv siden hun var 14 år.
Senest opdateret
13-12-2007
af
Lars Herning
Oprettet 08-03-2010
af
Lars Herning