Forlig med overlægerne
Det lykkedes onsdag den 27. februar 2008 Regionernes Lønnings- og Takstnævn (RLTN) at indgå aftale om fornyelse af overenskomsten med overlæger ansat på hospitalerne i regionerne
Efter 12 timers forhandlinger var et forlig på plads med Foreningen af Speciallæger.
Forliget indebærer:
• Afsættelse af nye midler til lokal løndannelse med 2,5 % til ledende overlæger m.fl. og 1,6 % til de øvrige overlæger
• Betydelig forhøjelse af lønnen til ledende overlæger
• Pensionsforbedring, blandt andet af vagthonorering
• Et pænt lønløft til alle overlæger
• En ny delvagt på hverdage
• Øget opmærksomhed på arbejdsmiljø ved vagt/natarbejde
• En ny aftale om overlægers oplysningspligt ved bibeskæftigelse
• Et projekt om fremtidens arbejds- og vagttilrettelæggelse i den ny sygehusstruktur
• Forligspuljen udgør 113,5 mio. kr.
RLTN’s forhandlingsleder, Johannes Flensted-Jensen udtaler:
- Jeg er særlig tilfreds med den ny delvagt på hverdage, hvor der er brug for, at overlægerne kan blive lidt længere. Det vil betyde, at planlagte operationer, der forstyrres af akutte patienter, kan gennemføres, og at arbejdet for det efterfølgende vagthold ikke bliver så tungt.
Endvidere fremhæver Johannes Flensted-Jensen:
- Med aftalen mener vi også at have gjort det endnu mere attraktivt for overlægerne at arbejde på de regionale hospitaler, såvel økonomisk som arbejdsmæssigt. Jeg håber personligt, at vores nye aftale om bibeskæftigelse også vil føre med sig, at vi kan lokke lægerne til at lægge lidt mere af deres arbejdskraft hos os.
Fakta:
På hospitalerne i de danske regioner er der ansat i alt knap 5.000 overlæger, cheflæger m.v. Den samlede lønsum udgør godt 4 mia. kr.
Læs mere:
Senest opdateret
27-02-2008
Oprettet 08-03-2010