Aktuelt
Arrangementer
Nyheder
Nyheder 2012
Nyheder 2011
Nyheder 2010
December
OK-11: Regionerne skal selv kunne styre lønudviklingen
Bedre behandling til patienter med ryg- og fedmeproblemer
Succesfuld førtidspensionsreform kræver bedre psykiatrisk behandling
Behov for serviceeftersyn af MED-systemet
Danske Regioner bakker op om Michelinstjerner i provinsen
De mest syge hjertepatienter får hurtig behandling
De offentlige sygehuse er blevet mere effektive
Fortsat faldende sygefravær i regionerne
Fremtidens speciallægepraksis i støbeskeen
Kampagne mod stigmatisering får erfaren projektleder
Kollektiv trafik skal sikres gennem forpligtende samarbejde
National handlingsplan for demensindsatsen er et skridt i den rigtige retning
Ny energiteknologi skal skabe grøn regional vækst
Ny lov foreslår udvidet aktindsigt hos regionerne
Nye retningslinier for fedmeoperationer bygger på faglige kriterier
Patientoplysninger udveksles allerede mellem sygehusene
Regionerne deler viden om sygehusbyggerier
Regionerne er klar til at opsige overenskomsten med praktiserende læger
Regionerne og de praktiserende læger har indgået ny overenskomst
Regionernes styreform styrker det politiske lederskab
Rigsrevisionen anerkender 2009 som et særligt år
Sammentænk sundhed og beskæftigelse i førtidspensionsreformen
Skævhed i kommunernes tilbud til handicappede
TrygFonden giver 10 millioner kroner til bekæmpelse af stigmatisering
November
Oktober
September
August
Juli
Juni
Maj
April
Marts
Februar
Januar
Nyheder 2009
Nyheder 2008
Nyheder 2007
Nyheder 2006
Nyhedsbreve
Presserum
Temaer
 
 
 
 
 
 

Behov for serviceeftersyn af MED-systemet

Det Kommunale og Regionale Evalueringsinstitut (KREVI) konkluderer i en ny rapport, at MED-systemet kan forenkles, uden at det går ud over udvalgenes indflydelse. Derfor kan systemet med fordel ses efter i sømmene og tilpasses den enkelte region

MED-systemerne indebærer, at ledelse og medarbejderrepræsentanter i regioner og kommuner mødes og drøfter spørgsmål, som berører medarbejderne. I den nye rapport peger KREVI på, at MED-repræsentanternes vurderinger af indflydelse i MED-systemet er uafhængigt af organiseringen af systemet. Og det vurderes ikke, at udvalgenes størrelse har betydning for deres indflydelse.

- Vi mener fortsat, at MED-systemet er centralt for at sikre et godt samarbejde mellem ledelse og medarbejdere i regionerne. Samtidig står det dog også klart, at arbejdet i MED-systemet er utroligt ressourcekrævende. Vi vil gerne være med til at give MED-systemet et serviceeftersyn, og i den forbindelse bør der ikke være nogen hellige køer, siger Signe Friberg Nielsen, forhandlingsdirektør i Danske Regioner.
 
Der er blandt andet behov for en sanering af de mange bestemmelser, der kan medvirke til at låse MED-systemet fast. De centrale overenskomstparter har siden dannelsen af MED-systemet pålagt MED-udvalgene stadig flere opgaver, og resultatet er, at udvalgene sander til i arbejdsopgaver og drøftelser, der ikke nødvendigvis er relevante og aktuelle for den enkelte region.

- Derfor har vi også rejst krav ved de igangværende overenskomstforhandlinger om, at de centrale bestemmelser, der i dag pålægger MED-udvalgene at gennemføre bestemte drøftelser med bestemte intervaller, bør bortfalde. Vi er overbeviste om, at de lokale parter sagtens selv kan vurdere hvilke emner, det er relevant at få drøftet i netop deres region på et givent tidspunkt, siger Signe Friberg Nielsen. 

Læs mere:

Senest opdateret  22-12-2010 af Signe Andersen
Oprettet 22-12-2010 af Signe Andersen

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakt

Signe Friberg Nielsen
Forhandlingsdirektør
T: 35 29 82 35
M: 40 30 57 88
sif@regioner.dk
 
 
 
 
 
 

Læs også

Ny MED-håndbog OK-11 • 23-04-2012
Offentlige ledere med en mission • 13-03-2012
Pension • 09-03-2012
Flere artikler RSS feed