Gå til indhold

Medicinpriser

Ny aftale sænker priserne på sygehusmedicin

Indenrigs- og Sundhedsministeriet, Danske Regioner og Lægemiddelindustriforeningen har indgået en ny aftale, der lægger loft over prisen på sygehusmedicin.

De næste tre år vil det nuværende prisloft på den medicin, der bruges på sygehusene, blive sænket med i alt 5%. Det er resultatet af en ny aftale mellem Indenrigs- og Sundhedsministeriet, Danske Regioner og Lægemiddelindustriforeningen (Lif).

Med aftalen opnår både regionerne og lægemiddelindustrien større forudsigelighed om, hvordan priserne på sygehusmedicin kommer til at udvikle sig i årene 2025-27.

Aftalen sikrer samtidig, at listeprisen på ny sygehusmedicin ikke kan overstige den gennemsnitlige pris i disse ni lande: Sverige, Norge, Finland, Storbritannien, Holland, Belgien, Tyskland, Irland og Østrig.

For at sikre, at Danmark fortsat er et attraktivt marked at introducere ny sygehusmedicin på, indføres der en karensperiode. Det betyder, at ny sygehusmedicin ikke er omfattet af de aftalte prisloftsreduktioner i de første tre år efter markedsføringen i Danmark.


Indenrigs- og sundhedsminister Sophie Løhde siger:

- Vi skal ikke betale mere for sygehusmedicin, end andre lande gør. Derfor er jeg meget tilfreds med, at vi med aftalen sænker loftet over priserne de næste tre år. Dermed kommer de danske medicinpriser på niveau med priserne i de lande, vi normalt sammenligner os med. Og det betyder, at vi får mere sundhed for pengene og forudsigelighed om medicinudgifterne, samtidig med at vi sikrer, at patienterne får adgang til ny sygehusmedicin.

Danske Regioners formand Anders Kühnau siger:

- Også hos Danske Regioner er man glade for, at det nu for sjette gang er lykkedes at indgå en aftale om prisloft over sygehusmedicinpriserne.

”Aftalen sikrer, at der er ro omkring priserne på den medicin, som er afgørende ved mange behandlinger på sygehusene. Den betyder også, at sygehusene sparer et betydeligt beløb til medicinudgifter, som også kommer patienterne til gavn. Endelig viser aftalen, at Lif og dens medlemsvirksomheder tager et ansvar for at sikre stabilitet omkring lægemiddelpriserne. Det er vi glade for, da det er vigtigt for os, at der ikke er usikkerhed om priserne på sygehusmedicin.

Ida Sofie Jensen, koncernchef i Lif- Lægemiddelindustriforeningen, siger:

- Med prisloftaftalen sænker vi medicinpriserne med 5% og skaber dermed ro omkring prisudviklingen for sygehusmedicin, samtidig med, at der er skabt stabile rammevilkår for industrien og mere forudsigelighed om medicinudgifterne på sygehusområdet. Aftalen giver desuden sikkerhed for, at de helt nye lægemidler introduceres i Danmark, så det er vi tilfredse med.

Læs prisloftsaftalen for sygehusmedicin her

Hvis du vil vide mere

Kontakt

Pressekontakt, Danske Regioner:

T: 51 51 18 18

E: pressekontakt@regioner.dk

Fakta

Hovedtræk i den nye aftale

  • Indenrigs- og Sundhedsministeriet, Danske Regioner og Lægemiddelindustriforeningen har indgået frivillige prisloftsaftaler for sygehusmedicin siden 2009.

  • Den nye aftale gælder for perioden 2025-2027.

  • I løbet af de tre år, vil prislofter for listeprisen på sygehusmedicin blive reduceret med i alt 5%.

  • Reduktionerne falder i tre etaper: 2,1% reduktion den 1. juli 2025, 2,1% reduktion den 1. februar 2026 og 0,8% reduktion den 1. februar 2027.

  • Derudover indføres der som noget nyt en karensperiode for nye sygehuslægemidler. Det betyder, at nye sygehuslægemidler ikke bliver omfattet af prisreduktionerne de første tre år efter, de er kommet på markedet i Danmark. Karensperioden skal sikre, at helt nye sygehuslægemidler introduceres hurtigt i Danmark.

  • De sidste fem år er udgifterne til sygehusmedicin i gennemsnit vokset med 150 millioner kroner om året.

 

Relaterede nyheder

Læs mere

Medicinrådet får flere midler til at nedbringe sagspukkel

Regionerne øger Medicinrådets grundbevilling med i alt 41 millioner kroner de næste tre år. Rådet oplever lige nu et stigende antal ansøgninger. Pengene skal derfor sikre, at sagsbehandlingstiderne fortsat bliver holdt nede, så nye lægemidler stadig kan nå hurtigt ud til patienterne.

Læs mere

Ny overenskomstaftale på plads: Den skal støtte op om kortere ventetid, kvalitetsudvikling og digitalisering hos de praktiserende speciallæger

RLTN og FAPS har forhandlet en ny overenskomst for de praktiserende speciallæger på plads. Den gælder for perioden april-december 2026. Den nye aftale sikrer blandt andet 123 millioner kroner til flere behandlinger og undersøgelser hos de praktiserende speciallæger. Det skal nedbringe ventetiderne.

Læs mere

Ny aftale holder priserne i ro på apoteksmedicin

Indenrigs- og Sundhedsministeriet, Danske Regioner og Lægemiddelindustriforeningen har indgået en ny aftale, der fastholder prisloftet på apoteksmedicin. Det skal skabe forudsigelighed for forbrugerne og begrænse væksten i regionernes udgifter til medicin.

Læs mere

Danske Regioner glæder sig over fælles forståelse af reform af almen praksis

Danske Regioner glæder sig over den fælles forståelse af reformen af almen praksis, som regeringen og Praktiserende Lægers Organisation mandag har præsenteret. Regionerne bakker op om reformen, som skal styrke det nære sundhedsvæsen og udvikle almen praksis.

Læs mere