Alle regioner arbejder med at sprede de hårdeste vagter på flere medarbejdere, så de enkelte medarbejdere skal tage færre at de mindst attraktive vagter, aften- natte og weekendvagterne. Fokus skal være mere på individuelle behov og mindre på samme vagtrul for alle, siger Danske Regioners næstformand, Stephanie Lose.
Et godt arbejdsmiljø og arbejdets organisering
Gode eksempler på sammenhæng mellem organisering af arbejdet og et godt arbejdsmiljø.
Regionerne har nogle iboende arbejdsmiljøudfordringer, som gør at det altid vil være nødvendigt at have et særligt blik for det psykiske arbejdsmiljø tæt koblet til kerneopgaven og arbejdets organisering. Med vidensdeling for øje bringer dette inspirationshæfte et lille udpluk gode eksempler fra en næsten uendelig vifte med gode råd, vejledninger og praksisser fra de regionale arbejdspladser.
Eksemplerne i dette hæfte er ingenlunde udtømmende, og lignende indsatser kan på samtlige områder findes på tværs af de fem regioner. Fælles for de udvalgte eksempler er, at de alle tager udgangspunkt i arbejdet med kerneopgaven som indgang til at arbejde med arbejdsmiljøudfordringer og arbejdsmiljøforebyggelsen.
Dette hæfte har til formål at give regionerne og de regionale arbejdspladser inspiration til at arbejde med arbejdsmiljø i tæt relation til organiseringen af arbejdet og udførelsen af kerneopgaven.