Gå til indhold

Det nære sundhedsvæsen

Syv millioner til videreuddannelse og forskning målrettet fysioterapeuter

22.000 årsværk mangler hvert år på det danske arbejdsmarked på grund af sygdom i muskler og skelet. Nu har Danmarks to største professionshøjskoler modtaget syv millioner kroner, som skal gå til at etablere ny videreuddannelse for privatpraktiserende fysioterapeuter og være med til at forebygge smerter og funktionsnedsættelser.

Københavns Professionshøjskole (KP) og VIA University College har vundet Fysioterapipraksisfondens udbud på 7 mio. kr. Pengene skal over en fireårig periode gå til at understøtte forsknings- og videreuddannelsesmiljøet på KP og VIA med fokus på den fysioterapi, som privatpraktiserende fysioterapeuter tilbyder. 

Konkret bliver der skabt nye moduler på Den Sundhedsfaglige Diplomuddannelse målrettet de fysioterapeuter, som praktiserer i klinik. Derudover bliver der igangsat praksisnære forskningsprojekter, som fysioterapeuterne selv har peget på, at der er behov for. 

Forandret sundhedsvæsen kræver styrkede kompetencer

KP og VIA er utroligt glade for at have vundet udbuddet. Docent ved Københavns Professionshøjskole, Mikkel Bek Clausen siger:

- Bevillingen giver os en unik mulighed for sammen med VIA at opbygge et nyt forsknings- og videreuddannelsesmiljø for fysioterapeuter i praksissektoren. Med afsæt i de behov og udfordringer, fysioterapeuter møder i hverdagen, skal vi udvikle ny viden og nye videreuddannelsestilbud, der styrker fysioterapeuternes brede kliniske og tværgående kompetencer. Ambitionen er at skabe et stærkere samspil mellem forskning, uddannelse og praksis til gavn for den fortsatte udvikling af sektoren.

Docent i Forskningscenter for forebyggelse og rehabilitering ved VIA University College i Aarhus, Julie Sandell Jacobsen siger:

- Fysioterapeuter i praksissektoren møder i dag patienter med stadig mere komplekse og langvarige behov. Samtidig er det forventningen, at fysioterapeuter kan navigere selvstændigt i sundhedsvæsnet, som er under forandring. Derfor er der behov for videreuddannelse, som tager afsæt i de konkrete udfordringer, fysioterapeuter møder i hverdagen, og som er tæt koblet til klinisk praksis.

Julie Sandell Jacobsen ser frem til den kommende dialog med fysioterapeuter, patienter og andre centrale interessenter i sundhedsvæsnet for at identificere de kompetencer, der bliver afgørende for fremtidens fysioterapipraksis, og som de nye moduler på Den Sundhedsfaglige Diplomuddannelse skal tilbyde privatpraktiserende fysioterapeuter.

VIA og KP uddanner i forvejen tilsammen omkring halvdelen af landets fysioterapeuter og har gennem mange år opbygget tætte samarbejder med praksissektoren, kommuner, regioner og forskningsmiljøer.

- Dette giver os en unik mulighed for at styrke bevidstheden om den faglige udvikling i fysioterapeutisk praksis samt engagere kommende dimittender i efteruddannelse og praksisbaseret forskning, siger Julie Sandell Jacobsen.

Centralt at være tæt på borgerne

Også Kommunernes Landsforening glæder sig:

- Vi er rigtig glade for at kunne være med til at styrke forskning i den behandling, der leveres helt tæt på borgerne i deres hverdag. Det er en vigtig investering, som vil kunne komme mange borgere til gavn. Samtidig håber vi, at vi med midlerne kan starte opbygningen af stærke forsknings- og uddannelsesmiljøer tættere på kommunerne og koble det til den forskning, der foregår på universiteterne. Det er noget, vi længe har efterspurgt, siger Dorte West, formand for KL’s Sundheds- og Ældreudvalg.

Tekst fortsætter under billedet

Vigtig kompetenceudvikling

Danske Regioner ser også frem til, at borgere med behov for fysioterapi får gavn af endnu et stærkt fagligt miljø med bevillingen. KP og VIA blev valgt blandt flere meget kompetente ansøgere, og valget skyldes bl.a. fokus på fysioterapiklinikkernes behov. Peter Westermann, formand for Udvalget for Nære Sundhedstilbud i Danske Regioner, siger:

- Jeg glæder mig over, at mere forskning og målrettet kompetenceudvikling for fysioterapeuter gavner de mange tusinde borgere, der har brug for behandling.  Jeg ser det også som et godt eksempel på, hvordan vi i praksis understøtter sundhedsreformens intentioner om at styrke forskning målrettet det nære sundhedsvæsen.

Bidrag til løsning på samfundsudfordring

Danske Fysioterapeuters formand Jeanette Præstegaard peger på behovet for at styrke forskning og uddannelse indenfor fysioterapien, da netop fysioterapeuter er nøglen til at løse en række samfundsudfordringer:

- Smerter i muskler og led og sygdomme som eksempelvis artrose, Parkinson, sclerose og følger efter stroke er årsagen til, at rigtig mange mennesker har forringet livskvalitet og at arbejdsmarkedet af den grund mangler over 22.000 årsværk årligt. Derfor er jeg utrolig glad for, at Fysioterapipraksisfonden nu støtter KP og VIA University College med 7 mio. kr. i at etablere en nyt videreuddannelses forløb for privatpraktiserende fysioterapeuter. Det er vigtigt, at vi styrker forskningsindsatsen indenfor de patientgrupper, som behandles under fysioterapeuternes praksisoverenskomst. Der er dygtige kræfter ombord, og jeg er ikke i tvivl om, at uddannelsen vil få stor betydning for, hvordan vi i fremtiden kommer til at behandle og forebygge smerter og funktionsnedsættelser, som rigtig mange mennesker lider med i hverdagen.

Fakta

Projektet består af tre større arbejdspakker, som VIA og KP skal løse i fællesskab:

  • En systematisk behovsafdækning for både forskning og videreuddannelsesindhold med inddragelse af fysioterapeuter, patienter og centrale interessenter
  • Etablering af et forskningsbaseret vidensgrundlag og forskningsagenda gennem målrettede litteraturstudier
  • Udvikling, implementering og afprøvning af nye diplommoduler målrettet fysioterapi i praksissektoren under praksisoverenskomsten.
Hvis du vil vide mere

Kontakt

Relaterede nyheder

Læs mere