Gå til indhold

Debat

Danmark i balance er lighed i sundhed – og meget mere

En ting er et sundhedsvæsen i balance. Noget andet er et samfund i balance.

Af Anders G. Christensen, Formand for udvalget for regional udvikling og EU i Danske Regioner. Bragt i Avisen Danmark d. 25. marts 2026. 

I denne måned offentliggjorde Statens Institut for Folkesundhed den nationale sundhedsprofil for 2026. Den viser, at det på mange områder går den gale vej med danskernes sundhed. Den sociale og geografiske ulighed i sundhed stiger fortsat.

Det understreger, at vi må og skal lykkes med den store sundhedsreform, som blandt andet vil flytte ressourcer og fokus fra de store hospitaler til de udfordringerne i mindre lokalområder. Reformen skal styrke den nære sundhed og skabe bedre sammenhæng og mere lighed i sundhed på tværs af landet.

Sat på spidsen vil jeg sige, at slaget først og fremmest skal vindes i de 17 nye sundhedsråd, hvor vi som regioner og kommuner skal lykkes med at finde gode løsninger i fællesskab.

Hvis vi lykkes med arbejdet i sundhedsrådene, vil kvaliteten ikke længere være væsensforskellig fra Harboøre til Hillerød. Vi vil opnå en bedre balance mellem den højt specialiserede behandling på hospitalerne og den nære sundhed tæt på borgerne.

Man vælger hvor man vil leve. Ikke hvor man vil være syg

Men. For der er et men: En ting er et sundhedsvæsen i balance. Noget andet er et samfund i balance. For de største forskelle i vores livsforudsætninger skabes ikke på hospitalerne – de skabes i hverdagen. Af vores adgang til arbejde, til uddannelse, til transport og fællesskaber.

Og selvom jeg er formand for en region, der har ansvar for drive et effektivt sundhedsvæsen, ved jeg godt, at de færreste danskere, bosætter sig efter, hvor de helst vil være syge. Vi bosætter os naturligvis der, hvor vi gerne vil leve.

Mennesker bygger deres liv der, hvor man kan uddanne sig, hvor man kan arbejde og der hvor vi nemt kan komme ud og hjem til igen. Et samfund i balance har brug for stærke ungdomsuddannelser, god infrastruktur og attraktive arbejdsliv alle steder af landet.

Som politikere og myndigheder skal vi gøre det muligt at vælge, hvor man vil bo. Ikke blot fravælge, hvor det er umuligt at leve.

Udviklingen skal vendes

Men lige nu går udviklingen den gale vej. Over halvdelen af befolkningen bor i København og de større provinsbyer – og det er kun omkring hovedstaden, at antallet af unge er stigende.  

Samtidig bliver gymnasierne i stigende grad fyldt med elever, som ligner hinanden, når vi sammenligner dem ud fra forældrenes indtægt. Og i den kollektive trafik smuldrer passagergrundlaget, så trafikselskaberne må begrænse antallet af afgange eller helt nedlægge ruterne.

Man kan kalde det naturlig udvikling, eller man kan råbe vagt i gevær. Jeg vælger det sidste. For hvis vi skal have et Danmark i balance, må vi tale om, hvad det indebærer. Balance i sundhedsvæsenet er en af de helt store forudsætninger, og der er vi på vej.

Men lad os tage hul på resten af diskussionen også. Hellere nu end i morgen. 

Hvis du vil vide mere

Kontakt

Pressekontakt

Kontakt pressevagten på telefon 5151 1818 (ikke sms) eller på pressekontakt@regioner.dk

Relaterede nyheder

Læs mere

Historisk fælles overenskomst på lægeområdet sikrer markant lønløft, nye karriereveje og nye arbejdstidsregler

Generelle lønstigninger på 6,27 procent, en ambitiøs familiepakke og en ny fælles overenskomst for speciallæger og overlæger. Det er nogle af resultaterne i aftalen mellem Yngre Læger, Overlægeforeningen og Regionernes Lønnings- og Takstnævn (RLTN). Aftalen sikrer et solidt fundament for at fremtidssikre lægelige arbejdsvilkår, der derved også tilpasses fremtidens sundhedsvæsen.

Læs mere

Regioner og praktiserende læger har aftalt overenskomst for 2026

Parterne er enige om en overenskomst uden øvre økonomiramme for 2026. Dermed er der sikret plads til alle nye praktiserende læger i det kommende år

Læs mere

Medicinrådet får flere midler til at nedbringe sagspukkel

Regionerne øger Medicinrådets grundbevilling med i alt 41 millioner kroner de næste tre år. Rådet oplever lige nu et stigende antal ansøgninger. Pengene skal derfor sikre, at sagsbehandlingstiderne fortsat bliver holdt nede, så nye lægemidler stadig kan nå hurtigt ud til patienterne.

Læs mere

Ny overenskomstaftale på plads: Den skal støtte op om kortere ventetid, kvalitetsudvikling og digitalisering hos de praktiserende speciallæger

RLTN og FAPS har forhandlet en ny overenskomst for de praktiserende speciallæger på plads. Den gælder for perioden april-december 2026. Den nye aftale sikrer blandt andet 123 millioner kroner til flere behandlinger og undersøgelser hos de praktiserende speciallæger. Det skal nedbringe ventetiderne.

Læs mere