En ny treårig overenskomst for sundhedspersonale i regionerne er blevet aftalt mellem Regionernes Lønnings- og Takstnævn (RLTN) og Sundhedskartellet. Overenskomsten indeholder udover de allerede aftalte lønstigninger på 6,27 procent en udmøntning af 2,0 procent til organisationsspecifikke formål.
Den nye overenskomst bygger oven på alle de vilkår, der allerede er aftalt centralt om øget fleksibilitet med fritvalgsordning og forbedrede muligheder for fravær til børnefamilier.
Aftalen prioriterer bl.a. ekstra midler til løn og pension, fokus på forbedringer af honorering for arbejde på skæve tidspunkter og arbejdstilrettelæggelse samt ramme for lønnet praktik på den sidste del af de sygeplejestuderendes uddannelse.
De sygeplejerskestuderendes aflønning er et blandt flere resultater, Lars Gaardhøj, formand for RLTN, fremhæver ved den nye overenskomst:
- Vi har sammen med Sundhedskartellet løftet et væsentligt ansvar og fået aftalt løn og vilkår for de sygeplejestuderende, der fra 2027 skal i lønnet praktik i den sidste del af uddannelsen. Det har været vigtigt for os, at de sygeplejestuderende kender deres vilkår i god tid, inden de skal i praktik. Det betyder, at vi er helt klar med vilkårene, når lovarbejdet er på plads, og de første sygeplejestuderende skal ansættes i den sidste praktikperiode.
Tekst fortsætter under billedet