Gå til indhold

Forskning

Ny national indgang til sundhedsdata skal bane vej for fremtidens sundhedsløsninger

Med en bevilling på 200 millioner kroner fra Novo Nordisk Fonden bliver der nu etableret en ny national indgang til sundhedsdata i Danmark. Det vil styrke dansk sundhedsforskning og bane vej for personlig medicin og nye sundhedsløsninger.

I Danmark har vi en enestående og årelang tradition for at indsamle og opbevare sundhedsdata af høj kvalitet på tværs af offentlige myndigheder. Men indtil nu har de ligget spredt i det danske sundhedsvæsen og med begrænsede muligheder for sammenkobling med andre sundhedsdata.

Med etableringen af en ny, national indgang til sundhedsdata til forskning og innovation og en ny national analyseplatform på vej bliver det nu mere simpelt og mindre ressourcetungt at forske og udvikle sundhedsløsninger ved brug af danske sundhedsdata.

Som forsker skal man fremover kun rette henvendelse ét sted, når man skal søge om adgang til sundhedsdata i modsætning til i dag, hvor man skal søge om sundhedsdata hos mange forskellige myndigheder.

Det kommer til at gøre en kolossal forskel, spår indenrigs- og sundhedsminister Sophie Løhde:

- Vi har et stærkt digitaliseret sundhedsvæsen i Danmark, en lang tradition for klinisk forskning og enestående sundsdata. Sammen med en stærk life science-branche giver det unikke muligheder for at udvikle nye sundhedsløsninger til gavn for patienterne. Men hvis vi skal indfri det fulde potentiale, forudsætter det, at forskere bedre kan bruge de indsamlede sundhedsdata. Og det får de nu mulighed for med etableringen af den nye nationale indgang.

For patienterne peger de nye initiativer mod en fremtid med hurtigere og mere præcise diagnoser, bedre behandlingstilbud og mere skræddersyet medicin. Når forskere og sundhedsmyndigheder får lettere adgang til omfattende og sammenkoblede sundhedsdata, bliver det muligt at opdage sygdomsmønstre tidligere, målrette behandlinger mere præcist og sikre, at nye, innovative løsninger bliver taget i brug i vores sundhedsvæsen tidligere.

- Sundhedsforskning nytænker og løfter kvaliteten i vores sundhedsvæsen. Jeg er derfor også glad for, at forskere fremover kan nøjes med at rette henvendelse ét sted, når de skal have adgang til sundhedsdata. Det gør forskning lettere, og det baner vej for nye løsninger til stor gavn for både forskere, læger og patienterne, siger Anders Kühnau, formand for Danske Regioner.

Udviklingen af den nye infrastruktur for sundhedsdata er et fællesoffentligt initiativ støttet med 200 millioner kroner af Novo Nordisk Fonden.

- Hvis Danmark skal møde fremtidens udfordringer, så skal vi investere langt mere i forskning og innovation. Et vigtigt element er selvfølgelig at styrke adgangen til data, og nu får forskere endelig både nemmere, hurtigere og bedre adgang til sundhedsdata og til de bedste muligheder for at analysere dem. Det vil både befæste og styrke Danmarks position som innovativ frontløber på sundhedsområdet til gavn for forskningen og patienterne, siger Mads Krogsgaard Thomsen, CEO i Novo Nordisk Fonden.

 

Fakta

Supercomputere skal gøre forskellen

Sidste år blev supercomputeren Gefion lanceret på baggrund af et samarbejde mellem Novo Nordisk Fonden og Danmarks Eksport og Investeringsfond (EIFO), og senere i år får Danmark endnu en supercomputer, som bygges af Nationalt Genom Center og regionerne i fællesskab.

De to supercomputere vil sammen med andre analysemiljøer og den nye infrastruktur for sundhedsdata styrke dansk forskning på sundhedsområdet.

Den nationale infrastruktur vil bestå af:

  • Ét kontaktpunkt – en ny portal, der skal fungere som én samlet indgang til sundhedsdata i Danmark. Portalen vil forenkle ansøgningsprocesser og sikre en mere ensartet behandling af anmodninger om adgang til data på tværs af myndigheder.
  • National analyseplatform – en fælles it-platform, der vil give adgang til sundhedsdata i sikre analysemiljøer. Platformen vil også understøtte brugen af supercomputerkapacitet, herunder Gefion, der gør det muligt at foretage avancerede analyser.
Hvis du vil vide mere

Kontakt

Pressekontakt

Kontakt pressevagten på telefon 5151 1818 (ikke sms) eller på pressekontakt@regioner.dk.

Relaterede nyheder

Læs mere

Læge: - Jeg er utrolig glad for ’vandkantsdanmark’

Forskning i almen medicin uden for de store universitetsbyer kan være med til at styrke lægedækning der, hvor behovet er størst. Praktiserende læge Àsthildur Arnadottir forsker med støtte fra Danske Regioner og PLOs lægedækningspulje. Lars Gaardhøj, næstformand i Danske Regioner, glæder sig på patienternes vegne.

Læs mere

Regionernes Medicin- og Behandlingspulje åbner for nye ansøgninger

Forskere i regionerne har nu igen mulighed for at søge støtte til fællesregionale forskningsprojekter, når Regionernes Medicin- og Behandlingspulje åbner for ansøgninger. Puljen har til formål at styrke uafhængig forskning – særligt på områder, hvor der ikke i forvejen er stor kommerciel interesse.

Læs mere

Regionerne tager vigtigt skridt for kvinders sundhed 

Kvinders sundhed har i mange år været et underbelyst område i både forskning og behandling. Det har haft konsekvenser i form af manglende hjælp, lange sygdomsforløb og nedsat livskvalitet for mange kvinder. Derfor er det både positivt og nødvendigt, at alle regioner nu har afsat midler til at styrke indsatsen.

Læs mere

Regionernes Medicin- og Behandlingspulje sætter skub i forskning, der kan hjælpe store patientgrupper

Regionernes Medicin- og Behandlingspulje uddeler i år 18,5 mio. kroner til 13 udvalgte forskningsprojekter, som kan forbedre behandling og livskvalitet for store patientgrupper.

Læs mere