Indenrigs- og Sundhedsministeriet har fundet frem til en model, som vil gøre det muligt fortsat at kunne bruge teknologiske løsninger i patientbehandlingen. Løsningsmodellen betyder, at både regionerne og leverandører af diabetesteknologien har ansvar for de persondata, der indsamles via diabetesudstyret.
Teknologi
Danske Regioner: Der er fundet løsning på juridiske udfordringer med diabetesteknologi
Der er fundet en løsning på de juridiske udfordringer angående diabetesteknologi, som regionerne stiller til rådighed for diabetespatienter. Det glæder Danske Regioners sundhedsudvalgsformand.
Borgerens diabetesbehandling fortsætter uændret, og borgeren vil derfor ikke opleve tab af behandlingsredskaber.
Det er positivt, at der er fundet en løsning på de juridiske udfordringer angående diabetesteknologi, lyder det fra Karin Friis Bach, der er Danske Regioners sundhedsudvalgsformand:
- Det er meget glædeligt, at der er fundet en løsning, så patienter med diabetes fortsat kan have gavn af teknologien. Det har været afgørende for os at finde en løsning, fordi sensorbaseret diabetes behandling er den bedste behandling, som vi kan tilbyde vores patienter.
Løsningsmodellen indebærer, at regionerne har ansvar for persondata, som indsamles til patientbehandlingsformål. Og samtidig har leverandørerne ansvar for persondata, som indsamles med det formål at overholde reglerne om medicinsk udstyr, og for at give borgerne et overblik over egne data i den app, der er tilknyttet glukosemåleren.
Modellen sikrer, at borgerne selv kan beslutte, om leverandørerne må bruge borgerens persondata til at udvikle diabetesteknologien, så borgerne hele tiden kan tilbydes de bedste løsninger.
Leverandører af diabetesteknologi må fremover ikke bruge data til markedsføring og forskning.
Nyt udbud sættes i gang
Det har taget tid at finde en løsning, da der er tale om en kompleks juridisk problemstilling. Regionerne vil nu sætte gang i arbejdet med et nyt udbud, så der kan tilbydes borgerne en løsning, der stemmer overens med ministeriets juridiske vurdering.
Regionerne vil arbejde for, at nye kontrakter om diabetesteknologi kan færdiggøres hurtigst muligt i 2026.
Løsningsmodellen vil også kunne anvendes i andre behandlingsmæssige sammenhænge, hvor der benyttes teknologi udviklet af private leverandører til patientbehandling.
Forsøgsordning igangsættes hurtigst muligt
Danske Regioner har i samarbejde med Indenrigs- og Sundhedsministeriet aftalt, at der skal igangsættes en forsøgsordning med glukosemålere til patienter med type-2 diabetes, der tager insulin. Denne forsøgsordning er blevet sat på pause, mens de juridiske udfordringer blev undersøgt. Det forventes, at forsøgsordningen kan igangsættes, når udbuddet er gennemført.
Læs mere om sagen: