Gå til indhold

Aktuelt på uddannelsesområdet

Regionerne arbejder bredt med kvalitetsudvikling på uddannelsesområdet med flere aktuelle indsatser.

Regionerne arbejder med indsatser i forhold til uddannelser til unge og til voksne.

 



Fordeling af ansøgere til gymnasiale uddannelser i skoleåret 2025/2026

Ved optagelsen til skoleåret 2025/26 har 95 % af ansøgerne på landsplan fået opfyldt deres førsteprioritet.

Tabellen nedenfor viser andelen af optagelsesberettigede ansøgere i hver region, som har fået opfyldt deres førsteprioritet til en gymnasial uddannelse i skoleåret 2025/26.


Regionsrådene har ansvaret for fordelingen af elever på gymnasierne, dvs. uddannelsen til almen studentereksamen, uddannelsen til hf-eksamen, uddannelsen til merkantil studentereksamen og uddannelsen til teknisk studentereksamen samt pre-IB.

EPX styrker yderområderne

Nye beregninger fra Danske Regioner viser, at den kommende gymnasiale uddannelse, epx, styrker uddannelsesdækningen i geografisk udfordrede områder, hvis de placeres rigtigt. 

Særligt kommuner i det sydelige Fyn, i Sønderjylland, Vestjylland og Vestsjælland forventes at opleve en stigning i elevgrundlaget i 2035 som følge af epx, sammenlignet med elevgrundlaget i skoleåret 2024/25.

Den nye uddannelse, der kombinerer teoretisk og praktisk undervisning, vurderes dermed at kunne bidrage til en mere balanceret geografisk fordeling af uddannelsesmuligheder og understøtte udviklingen af bæredygtige uddannelsesinstitutioner uden for de større byområder.

 

Lukningstruede erhvervsskoler og gymnasier

24 procent af erhvervsskolerne og 19 procent af gymnasierne er ifølge en analyse af Danske Regioner i fare for at skulle lukke en eller flere uddannelser eller lukke helt inden 2032 pga. for få elever

Regionale EU-midler til ungdomsuddannelser

Regionerne udmønter i 2021-2027 i alt 171 mio. kr. til at styrke ungdomsuddannelserne. Midlerne bruges bl.a. til grønne og naturvidenskabelige kompetencer, flere faglærte, nye læringsformer samt uddannelse til alle og attraktive uddannelsesmiljøer.

Læs mere om muligheden for at søge midler og om aktuelle projekter på regionernes hjemmesider:

Pia Mulvad Reksten,
Chefrådgiver
T 2349 8128
M 2349 8128
E piamr@regioner.dk
Pia Mulvad
Lone Vingtoft,
Chefrådgiver
T 22 22 26 74
M 22 22 26 74
E lvi@regioner.dk
Lone Vingtoft
RELATEREDE NYHEDER

Læs mere

Ny strategi skal være med til at sikre patienter målrettet og effektiv behandling

Regeringen og Danske Regioner lancerer en ny national strategi for personlig medicin med 13 konkrete initiativer, der skal bidrage til, at den enkelte patient får mere præcise diagnoser og en skræddersyet behandling. Det skal bl.a. medvirke til, at vi undgår overbehandling og reducerer bivirkninger og unødige indlæggelser.

Læs mere

Forbundne, forpligtet - for folkesundheden i Danmark

Når Folketinget snart skal forhandle Danmarks første folkesundhedslov, er det en historisk mulighed for at forbedre sundheden og trivslen hos danskerne.

Læs mere

DH og Danske Regioner: Det er nu, vi kan skabe den nødvendige forandring på hjælpemiddelområdet

Regeringen og partierne bag sundhedsreformen og rammeaftalen på det specialiserede socialområde står lige nu overfor at skulle tage stilling til at forandre hjælpemiddelområdet. DH og Danske Regioner har fire konkrete forslag til, hvordan vi i fremtiden sikrer en hurtig og ensartet adgang til hjælpemidler til gavn for de mere end 300.000 danskere, der har brug for støtte i hverdagen.

Læs mere

Danske Regioner: Lovforslag vil sikre danskerne bedre lægedækning og mere lige adgang til lægehjælp

I dag er der færrest læger dér, hvor der er flest syge. Det er skævt og kræver, at rammerne for almen praksis bliver forandret. Det lægges der op til i regeringens lovudkast, hvor almen praksis’ rolle som grundsten samtidig bliver slået fast.

Læs mere