Gå til indhold

Regnskab:

Regionernes regnskaber overholder de aftalte rammer

Regionernes regnskaber for 2025 er offentliggjort hos Danmarks Statistik. Regnskaberne viser, at regionerne i 2025 brugte en halv milliard mere på psykiatrien, samt at regionernes udgifter til medicin er på et stabilt niveau.

Det samlede regnskabsresultat på sundhedsområdet rammer stort set nøjagtigt regionernes samlede driftsramme for 2025.

I alt har regionerne brugt 145.029 mio. kr. mod en samlet ramme på 145.054 mio. kr. Dermed svarer det samlede driftsregnskab til 99,98 pct. af den aftalte ramme.

Regionerne overholder desuden rammerne på regional udvikling og øvrigt anlæg. 

Ekstra midler til psykiatri 

Regnskaberne afspejler, at regionerne har prioriteret styrkelse af psykiatrien i 2025.

Dermed fortsætter tendensen, hvor der de seneste seks år er anvendt flere midler til psykiatrien år for år.

Af regnskaberne fremgår det, at de samlede driftsudgifter i psykiatrien var på godt 12,4 mia. kr. i 2025. Det er 544 mio. mere end i 2024.

Stabilitet omkring medicinudgifter

Udgifterne til medicin var i 2025 stort set på niveau med 2024. Udgifterne til tilskudsmedicin faldt med tre procent mens udgifterne til sygehusmedicin steg med én procent. 

Samlet set havde regionerne i 2025 alt udgifter til medicin for 18,15 mia. kr.

Se regnskaberne hos Danmarks Statistik her.